Sverigecup bouldering i Halmstad

Anmälda hittar du längst ner på sidan.

Bouldercup_final_Halmstad_2014

Svenska Klätterförbundet och Kvibergs KK i samverkan med Halmstads KK bjuder in till final i bouldercupen för juniorer och seniorer den 29 november i Halmstad.

Datum: 29 november
Plats: Halmstad KK, Slottsmöllan i Halmstad www.hkk.nu
Tel. 035 18 86 00

Anmälan: E-post till tavling@kvibergsklatterklubb.se
Ange: Namn, Klubb, Klass och Födelseår

Tävlingen är öppen för medlemmar i en till Svenska Klätterförbundet ansluten klubb, samt för utländska tävlande som är medlemmar i respektive lands nationella förbund, anslutet till IFSC.

Sista anmälningsdag: 26 november

Anmälningsavgift: 250 kronor. Sätt in pengar på Kvibergs KK bankgiro 5865-5127 eller betala vid registreringen. Efteranmälan 350 kronor.

Klasser:

  • Kids B / yngre knattar födda 2003 eller senare
  • Kids A / knattar 2001 – 2002
  • Ungdom B 2000 – 1999
  • Ungdom A 1998 – 1997
  • Juniorer/Seniorer 1996 – (I Seniorklassen får man tävla i från det året man fyller 16)

Schema:

Lördag kval
08:00 – 08:45 Registrering samtliga klasser
09:00 – 10:00 Kval kids B pojkar och flickor och kids A flickor.
10:15 – 11:15 Kval kids A pojkar och ungdom B pojkar och flickor.
11:30 – 12:30 Kval ungdom A pojkar o flickor juniorer pojkar o flickor, senior dam o herr.

Lördag final
13:30 – 14:15 Final kids B Gruppfinal 4 problem.
14:45 Prisutdelning kids B
14:15 Isolering stänger övriga klasser.
15:30 Final kids A flickor, ungdom B flickor, ungdom A flickor, juniorer flickor och seniorer damer.
17:30 Final kids A pojkar, ungdom B pojkar, ungdom A pojkar, juniorer pojkar och seniorer herrar.
19:45 Prisceremoni resterande klasser

Format: European Youth Cup (Undantag kids B)
Gruppkval: 6 problem
Final: 3 problem

Huvuddomare: Lars Högström IFSC Judge
Problembyggare: Magnus Högström och Axel Hultqvist
Tävlingsledare: Ida Högström
Resultatservice: Ragnar Hallgren

Frågor och mer info: www.kvibergsklatterklubb.se
Ragnar Hallgren 0705 766 999
Klätterdomen 031 48 97 70

Sponsorer:

attachment sten_logo_2x1_black

highsport

Anmälda:

Knattar B
Pojkar:
Dennis Yakubenko – Solna klätterklubb
Noel Thim-Virenhem – Kvibergs klätterklubb
Erik Strandqvist – Helsingborgs K2
Leo Hasselqvist – Helsingborgs K2
Brian Krondahl – Helsingborgs K2

Flickor:
Sofie Asterling – Kvibergs klätterklubb
Linda Asterling – Kvibergs klätterklubb
Tea Nelson –
Meja Gullberg – Kvibergs klätterklubb
Alva Brinktell – Ölands klätterklubb
Lo Karlsson – Kvibergs klätterklubb
Klara Strandqvist – Helsingborgs K2
Signe Wallin – Kvibergs klätterklubb
Emma Dahlgren – Kvibergs klätterklubb

Knattar A
Pojkar:
Anton Yakubenko – Solna klätterklubb
Olof Morsing – Kvibergs klätterklubb
Gustaf Sonesson – Kvibergs klätterklubb
Johan Käller – K3 Karlstad
Markus Gillberg – Kvibergs klätterklubb
Jacob Östman – Kvibergs klätterklubb
Leifur Blumenstein- Kvibergs klätterklubb
Carl-William Sandberg – Eskilstuna Klätterklubb
Linus Walther – Kvibergs klätterklubb

Flickor:
Elin Sundvall – Kvibergs klätterklubb
Alexandra Gullberg – Kvibergs klätterklubb
Filippa Back – Eskilstuna Klätterklubb
Ella Kallas – Eskilstuna Klätterklubb
Emilia Hallgren – Eskilstuna Klätterklubb

Youth B
Pojkar:
Ymer Alber – Stockholms klätterklubb
Theo Örtendahl – Kvibergs klätterklubb
Felix Wadsten – Kvibergs klätterklubb
Hampus Schultz – Helsingborgs K2
Axel Carlson – Malmö klätterklubb
Johannes Wadenbäck –
Fabian Sonnelid – Karlstad K3

Flickor:
Maja Hallgren – Kvibergs klätterklubb
Freja Duncan – Stockholms klätterklubb
Silvia Barret – Solna Klätterklubb
Josefine Krohn – Stockholms klätterklubb
Siri Fintland – Göteborgs klätterklubb

Youth A
Pojkar:
Sebastian Blyckert – Kvibergs klätterklubb
Felix Pedersen – Kvibergs klätterklubb
Max Lindroth – Höglandsklättrarna

Flickor:
Norea Marceau – Solna Klätterklubb
Amanda Strömfors – Göteborgs klätterklubb
Elin Kiniblick – Göteborgs klätterklubb
Sally Nilsson – Västerviks klätterklubb

Junior/Seniors
Pojkar:
Love Nordström – Halmstad klätterklubb
Lukas Ullerstam – Kvibergs klätterklubb
Oskar Holmblad – Västkustens klätterklubb
Robin Lindell – Halmstad klätterklubb
Geir Söderin – Östersunds klätterklubb
Daniel J:son Lindh – Stockholms klätterklubb
Fredrik Örneblad – Västkustens klätterklubb
Viktor Larsson – Västkustens klätterklubb
Martin Idegren – Västkustens klätterklubb
Erik Bäcklin – Helsingborgs K2

Flickor:
Emelie Bengtsson – Halmstad klätterklubb
Nelly Moen – Kvibergs klätterklubb
Anna Eriksmo – Malmö klätterklubb
Stella Plantin – Göteborgs klätterklubb
Moa Berglund – Kvibergs klätterklubb
Cecilia Horak – Västkustens klätterklubb
Aida Skåreby Kalaaji – Göteborgs klätterklubb
Lova Rosenqvist – Göteborgs klätterklubb
Nanna Söderin – Östersunds klätterklubb
Caroline Janson – Västkustens klätterklubb
Natalie Strömsten – Kvibergs klätterklubb

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

19 − 3 =