En lyckad SM-helg!

SM 2016 Lukas på pallen

VSKK, med hjälp av bland annat Kvibergs klätterklubb och vår sponsor Subaru, arrangerade i helgen den första SM-helgen av sitt slag. Under tre dagar avgjordes SM i Lead, Boulder och Speed samt riksmästerskap i Dyno.

 

SM-helg 2016 Lukas dynoResultatmässigt knep Kvibergs klättrare två medaljer.
Magnus Högström visar fortfarande klass genom sin tredjeplats i Lead. Han var heller inte långt från pallen i Dyno men fick se sig besegrad av bland annat Lukas Ullerstam som imponerade på väggen när även han tog med sig en bronspeng hem.
Övriga Tävlande för Kviberg var Alexandra, Felix, Marcus, Olof, Theo och Leifur.

För övrigt vill vi tacka våra medlemmar som ställde upp.
Utan resultatservice, tidtagning, domare, isoleringsvakter och tävlande så blir det ingen tävling.
Stort tack!

SM-helg 2016 resultatservice RagnarSM-helg 2016 Boulder finalSM-helg 2016 Leifur dyno

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *