Missa inte klubbens utomhusdag den 5 juli!

Den 5 juli är det dags för vår utomhusdag!

På utomhusdagen kan ni passa på att ta klivet från inneklättring till våra fina utklipper här i Göteborg. En bra möjlighet att under ledning av erfarna klättrare lära er lite mer, få tips, trix och inte minst lära er att klättra utomhus på ett säkert sätt. Vi kommer att sätta upp topprep åt eroch visa hur utomhusklättring fungerar.

För er som har ledkort kommer även hjälp med att leda utomhus samt hjälp med urtoppning erbjudas. För er som är mer erfarna så är det en möjlighet att umgås med andra klättrare och ha en härlig dag med oss i Sibräcka!

Kvibergs klätterklubb kommer även bjuda på korv med bröd. Klubbdagen är gratis men kravet för att vara med på denna dag är ett medlemskap i Kvibergs klätterklubb samt grönt kort (alternativt en vuxen person med grönt kort som är med och säkrar). För er som inte ännu har det gröna klätterkortet hinner ni ännu fixa det på någon av klättergymmen.

Anmäl er till utomhusdagen HÄR!

Utedag kvibergskk

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *